menu

środa, 2 października 2013

Usunięty z akt - Bolesław Zapomniany

Usunięty z akt - Bolesław Zapomniany lub Okrutny. Zapomniany nie tylko z nazwy, ale i zapomniany z historii. Po jego okrutnych rządach wypisano go z wszelkiego rodzaju ksiąg. Można zauważyć, że jego ojciec Mieszko II panował w latach 1025 - 1034, a jego następca Kazimierz I Odnowiciel w latach 1039 - 1058. Co się działo z Polską w latach od 1034 do 1039? Otóż według niektórych, panował Bolesław Zapomniany.

Najbardziej wspomina o rzekomym władcy "Kronika Wielkopolska" z XIV w., pisze bowiem: „Gdy [Mieszko II] umarł w roku Pańskim 1033, nastąpił po nim pierworodny syn jego Bolesław. Skoro ten został ukoronowany na króla, wyrządził swej matce wiele zniewag.” - znajdziemy tu błąd, bo Mieszko II nie zmarł w 1033, ale w 1034! To nie pierwsze takie błędy w tej kronice, między innymi tutaj stworzono legendę o Szczerbcu, więc nie wiadomo czy można poważnie potraktować ten dowód. Ale czemu napisano o tym królu, przecież nie istniał? Otóż w tych latach był chaos w kraju, wybuchły bunty w Wielkopolsce, dlatego kronikarz uznał, że musiała być jakaś władza centralna, co nie koniecznie było prawdą. Drugim powodem obalenia tej teorii jest to, że rzekoma matka Bolesława wywiozła insygnia za granice, do Niemiec. Mamy jeszcze grupę znanych historyków takich jak: Feliks Koneczny, którzy mówią, że niezbitym dowodem na istnienie Bolesława Zapomnianego jest jego imię, które powinno nawiązywać do jakiegoś ważnego dla kraju Piasta, w tym przypadku do Bolesława Chrobrego (jego dziadka), zaś przed Kazimierzem I Odnowicielem nie było żadnego słynnego władcy o imieniu Kazimierz. Drugim dowodem jest to, że zamieszczano informacje o Bolesławie w takich kronikach jak: "Kapituła Krakowska", "Rocznik Małopolski", "Kodeks Tyniecki".

A jak naprawdę on rządził Polską? Dlaczego został "zapomniany" i zabity? Został on bowiem wraz z Polską przeklęty na wieczny niebyt przez arcybiskupa gnieźnieńskiego Bossutego za przejście na stronę przeciwników Kościoła i stanowienie dla niego zagrożenia. Prawdopodobnie został skrytobójczo zabity, a Kazimierz pierwsze przekazany do klasztoru, wrócił do Polski, którą miał teraz rządzić.

1 komentarz:

  1. nigdy o tym nie słyszałam, człowiek uczy się całe życie

    OdpowiedzUsuń

Zapraszam do komentowania!